Skocz do głównej treści strony
Szkoła Podstawowa w Szczenurzy

Język kaszubski - rok szkolny 2019/2020

Kaszubski mecz siatkarzy w Ergo Arenie

Wyjątkowo piękna, słoneczna pogoda towarzyszyła nam podczas wyjazdu do Gdańska w piątek, 14 lutego 2020r. na Kaszubski mecz siatkarzy Trefla Gdańsk z Cuprum Lubin. Wyjazd był nagrodą dla dzieci uczących się języka kaszubskiego za udział w V edycji wojewódzkiego konkursu plastycznego pt. "Aktywne Kaszuby". Hasłem tegorocznego konkursu była "Historia powrotu Pomorza do Polski". W Ergo Arenie zgromadziło się 6,5 tysiąca dzieci i młodzieży ze 125 szkół, w których nauczany jest język kaszubski. Jeszcze przed meczem zostały wręczone nagrody  zwycięzcom konkursu. Wszyscy zgromadzeni odśpiewali hymn Kaszub. Doping czarno - żółtych kibiców był ogromny. Była "meksykańska fala" i światełka latarek w telefonach. Z białych i żółtych kartek przygotowanych przez organizatora, kibice utworzyli biało - czerwoną flagę Polski. Gdańszczanie nie dali szans rywalom. Mecz zakończył się zwycięstwem Trefla 3:0. W dobrych humorach wracaliśmy do domu.

Koncert Pawła Ruszkowskiego w kinie "Fregata" w Lęborku

Dnia 10.02.2020r. uczniowie z klas III - VII uczący się języka kaszubskiego, udali się do Lęborka  do kina "Fregata" na koncert muzyczny Pawła Ruszkowskiego. Jest to młody wokalista, instrumentalista, kompozytor i aranżer pochodzący z Kościerzyny. Uczniowie wysłuchali w wykonaniu artysty znane polskie i zagraniczne przeboje, także z bajek Disney'a w różnych językach, m. in. w języku kaszubskim. Dzieci miały okazję wspólnie pośpiewać po kaszubsku. Po koncercie muzyk odpowiadał na pytania zadawane przez słuchaczy. Paweł Ruszkowski na co dzień pracuje także z dziećmi i młodzieżą, ucząc śpiewu. Jest laureatem lokalnych nagród kulturalnych. Koncertuje w różnych miastach Polski.

Wspólne kolędowanie w Domu Pomocy Społecznej w Lęborku

W dniu 29.01.2020 roku uczniowie naszej szkoły wywołali radość i uśmiech na twarzach mieszkańców DPS-u. Dzieci śpiewały kolędy i pastorałki w języku kaszubskim i polskim, co zachęciło mieszkańców do wspólnego kolędowania. Panowała ciepła, rodzinna atmosfera pełna wzruszeń, wspomnień i łez, która zapadnie wszystkim w pamięci.
Mamy nadzieję, że to nie ostatnia nasza wizyta u Seniorów.

Rozstrzygnięcie konkursu na "Choinkę bożonarodzeniową z motywem kaszubskim"

Dnia 20 grudnia 2019r. podczas apelu, nastąpiło podsumowanie konkursu na "Choinkę bożonarodzeniową z motywem kaszubskim". Oto zwycięzcy:

kat. kl. I - III:

I miejsce - Emilia Hermann (kl. II)
II miejsce - Bartosz Klebba (kl. II)
III miejsce - Klaudia Bienias (kl. II) i Jakub Reczko (kl. II)
wyróżnienie - Kacper Owczarek (kl. II)

kat. kl. IV - V:

I miejsce - Natalia Widera (kl. V)
II miejsce - Aleksandra Lipiak (kl. V) i Weronika Wańdoch - Dubaj (kl. V)
III miejsce - Olga Górecka (kl. V)

kat. kl. VI - VIII:

I miejsce - Maria Kruszewska (kl. VI)
II miejsce - Oliwia Hermann (kl. VI)

Gratulacje dla zwycięzców!!!

 

Zwyczaje bożonarodzeniowe na Kaszubach dawniej i dziś

Uczniowie zapoznali się z tradycją i dawnymi zwyczajami kaszubskimi związanymi ze Świętami Bożego Narodzenia, Nowym Rokiem i Świętem Trzech Króli. Dzieci porównywały dawne zwyczaje z tymi, które są praktykowane w ich domach obecnie. Rozmawialiśmy, oglądaliśmy filmy i czytaliśmy opowiadania. Na dobre zagościł w nas przedświąteczny nastrój.

Jasełka szkolne

Tradycją naszej szkoły od paru lat jest przygotowanie dla społeczności lokalnej Jasełek przez najmłodszych uczniów naszej szkoły, tj. dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniów z klas I - III. W tym roku Jasełka odbyły się 13 grudnia. Dzieci uczące się języka kaszubskiego zaśpiewały także podczas występu kaszubską kolędę. Była to kolęda pt. "Pojme z gwiozdą". Uczennice z klasy IV i V, tj.  Anna Górska, Olga Górecka, Aleksandra Lipiak, Weronika Wańdoch - Dubaj i Natalia Widera zaśpiewały na koniec życzenia w języku kaszubskim pt. "Niech dobroc zagoscy".

Kartka świąteczna i życzenia w języku kaszubskim

Uczniowie z klasy IV, V, VI, VII i VIII wykonali kartki świąteczne dla bliskich według własnego pomysłu. Wykorzystali do tego najróżniejsze materiały plastyczne. Kartki przedstawiały m.in. bombki, konika na biegunach, bożonarodzeniową świeczkę, mikołajowy but. Następnie ułożyli i napisali życzenia w języku kaszubskim.

"Choinka" - praca przestrzenna

Atmosfera przedświąteczna sprzyja wykonywaniu różnorodnych ozdób, które umilają ten magiczny czas. Dzieci z klasy IV i V wykonywały na lekcji choinkę w formie przestrzennej. Najpierw wycięły wzór z zielonego papieru i nacięły odpowiednie brzegi. Następnie z różnorodnych materiałów naklejały ozdoby choinkowe: bombki, łańcuchy i czubek. Całość przyozdobiły brokatem. Praca przy choince przyniosła dzieciom wiele radości.

"Mikołaj" - praca plastyczna przestrzenna

Uczniowie z klasy I, II i III wykonały Mikołaja - formę przestrzenną. Dzieci wycięły z czerwonej kartki bloku technicznego wzór Mikołaja. Następnie ozdabiały postać wycinankami, plasteliną i kredkami. Brodę oraz futro wykonały z waty. Mikołaje ozdobiły klasę, a także klasową choinkę.

Czekamy na Mikołaja

W dniu 6 grudnia każde dziecko czeka na choćby małą niespodziankę od św. Mikołaja. Uczniowie dowiedzieli się że św. Mikołaj w czerwonym płaszczu i czapce po kaszubsku to "Niklôsz", "Miklôsz" albo "Mikòłôj". Dzieci z klas: I, II, III, IV, V, VI i VII wykonywały pracę plastyczną, której tematem było przedstawienie sylwetki tego świętego. Technika pracy była dowolna. I klasa poznawała słownictwo związane z wyglądem Mikołaja. Klasy starsze utrwaliły słownictwo, a następnie opisywały ustnie i pisemnie wygląd Mikołaja.

Katarzynki i Andrzejki na lekcjach języka kaszubskiego

Katarzynki i Andrzejki to dawny zwyczaj wróżenia sobie przez kawalerów i panny przyszłej żony i męża. Zwyczaj praktykowany był także przez Kaszubów. Wierzono, że duchy przodków wracają na ziemię i odsłaniają w noc andrzejkową - 29 listopada, podobnie jak w noc świętojańską, tajemnice matrymonialne. W wigilię św. Katarzyny - 23 listopada wróżyli chłopcy. Uczniowie klas: III, IV, V, VI i VII wróżyli na lekcjach za pomocą własnoręcznie przygotowanych wróżb. Było to m. in. przekłuwanie serduszek, by dowiedzieć się, jakie imię będzie nosiła przyszła żona lub mąż; ustawianie butów w kierunku drzwi, obieranie jabłek ze skórki, odkrywanie przedmiotów pod talerzykami, losowanie karteczek z przyszłym zawodem, jaki się będzie wykonywało lub będzie wykonywał mąż czy żona. Wróżby dały dużo śmiechu, a czasem też przyniosły rozczarowanie.

Klasa II i III poznawała na lekcji kaszubskie nazwy owoców i warzyw rosnących w naszych sadach i ogrodach. Rozmawialiśmy też o korzystnym wpływie ich spożywania dla organizmu. Dnia 14 i 15 listopada 2019r. klasy wykonały pyszne sałatki owocowe.

"Portret Remusa", głównego bohatera powieści Aleksandra Majkowskiego pt. "Żece i przigode Remusa" wykonały uczennice z klasy VI i VII dnia 8.11.2019r. Remus to postać literacka, bardzo ważna w świadomości kaszubskiej ze względu na rolę, jaką odegrał w powieści. Jego zadaniem było uwolnić królewnę ( język kaszubski ), przenieść przez "głęboką wodę" ( przeciwności) i zanieść do ludu.

W związku ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych, uczniowie klas: IV, V VI i VII wykonali stroiki z gałązek świerkowych, kwiatów z bibuły, kolorowych wstążek. Z tak wykonanymi stroikami i zniczami udali się na miejscowy cmentarz.

W dniach 23.10 i 24.10. 2019r. klasa II i III wykonywały pracę - kompozycję przestrzenną pt. "Jesienny bukiet" z liści, gałązek i owoców leśnych zebranych w czasie wycieczki. Dzieci "umieściły" dary w przyniesionych doniczkach i podstawkach. Na końcu ozdobiły kolorowymi wstążkami.

Klasa IV i V poznawały na lekcjach charakterystyczne budynki dla zagrody wiejskiej: ich nazwę, wygląd i przeznaczenie. Na kolejnych lekcjach w dniach 18.10 i 21.10.2019r. wykonywały w grupach makiety zagrody wiejskiej. Prace zachwyciły pomysłowością, wykonaniem i motywem kaszubskim.

Uczniowie z klasy III stworzyli z zebranych podczas wycieczki "darów natury" pracę plastyczną pt. "Jesienny las". Na kolorowych kartkach w formacie A3 dzieci przykleiły gałązki, liście, owoce leśne i korę drzew. Prace podziwialiśmy na gazetce w dolnym budynku szkoły.

Na lekcji w dniu 18 października 2019rklasa II wykonywała  pracę przestrzenną pt. "Jesienne drzewo". Pień drzewa został wykonany z rolki po papierze toaletowym, a korona z naklejanych na papier suchych liści. 

W dniu 17 października 2019r. udaliśmy się z klasami II i III na wycieczkę do lasu, w poszukiwaniu materiałów do stworzenia jesiennych bukietów. Podczas wycieczki nazywaliśmy po kaszubsku elementy przyrody i krajobrazu. Z naręczem gałązek i liści wróciliśmy do szkoły.

Dnia 11 października 2019rklasa II poznała na lekcji kaszubskie nazwy  zwierząt leśnych. Następnie dzieci wykonały pracę plastyczną pt. "Zwierzęta w lesie".

Jesienią mamy pod dostatkiem warzyw i owoców. Wiemy, że należy zdrowo się odżywiać, spożywając ich jak najwięcej. W dniu 9 października 2019r. na lekcji uczniowie klasy VI i VII zredagowali w grupach przepis na sałatkę owocową, następnie wykonali ją i ze smakiem spożyli.

W dniu 8.10.2019r. dzieci z klasy I wykonywały pracę plastyczną pt. "Zwierzątko z jesiennych liści". Uczniowie przyklejali na kolorową kartkę papieru suche liście na kształt zwierzątka. Wykazały się dużą pomysłowością i wyobraźnią. Powstały niezwykle ciekawe zwierzątka.

Jesień to kolorowa pora roku. Klasa IV i V przyniosła na lekcję jesienne dary natury: suche liście, gałązki, jarzębinę, szyszki. Z tych "darów" uczniowie wykonali "Bukiety jesienne".

Dnia 2 października 2019rklasa I wykonała pracę plastyczną pt."Kolory jesieni", uwzględniając w niej barwy typowe dla jesieni.

Klasa VI i VII poznawała na lekcji nazwy i wygląd różnych gatunków grzybów rosnących w lesie. Na kolejnej lekcji, dnia 2.10. 2019r., uczniowie lepili z masy solnej wybrane rodzaje grzybów.

Uczniowie z klasy VIII1 października 2019r., na lekcji języka kaszubskiego zabawili się w "piekarzy" - samodzielnie przygotowali masę solną, a następnie ulepili rozmaite gatunki pieczywa. 

Uczniowie klasy II poznali głównego bohatera podręcznika pt. "Kaszebe, zemia i ledze" D. Pioch. Jest nim duch wiatru Szemich, który oprowadza ucznia po świecie Kaszub. Dzieci rysowały, jak wyobrażają sobie Szemicha.

24 września 2019r. udaliśmy się z klasą I na spacer po najbliższej okolicy, by zobaczyć dom zbudowany w starym, kaszubskim stylu. Dzieci poznały, na czym polegał szachulcowy styl budowy domów.

10 i 11 września 2019rklasa VIII wykonywała na lekcjach kwiaty z bibułyjakie rosną latem i jesienią w ogrodach i na łące. Uczniowie wykazali się inwencją twórczą i pomysłowością.

Przejdź do góry strony