Skocz do głównej treści strony

Apel z okazji Dnia Jedności Kaszubów

Data: 31-05-2024

19 marca obchodzony jest Dzień Jedności Kaszubów, na pamiątkę pierwszej pisemnej wzmianki o Kaszubach w bulli Grzegorza IX z 1238 r. Wtedy to papież zatytułował szczecińskiego księcia "księciem Kaszub". W tym roku główne obchody święta odbyły się 17 marca w Kolbudach. Mają one na celu promowanie kultury kaszubskiej.

W szkole obchodziliśmy święto nieco później - 22 marca. Z tej okazji uczniowie z klasy VI przygotowali przedstawienie pt. "Ścinanie kani ". Jest to kaszubski obrzęd ludowy, towarzyszący obrzędowości świętojańskiej, polegający na rytualnym, zwyczajowym straceniu kani, ptaka uznawanego dawniej na Kaszubach za symbol zła. Uczniowie także zaśpiewali piosenkę pt. "Kutrowo polka" oraz wykonali dwa tańce kaszubskie: "Kowal" i "Szewc". Cała społeczność szkolna w tym dniu przyodziała barwy czarno - żółte na wzór flagi kaszubskiej.

Grafika #0: Apel z okazji Dnia Jedności Kaszubów